Press "Enter" to skip to content

Ekonomi Basını Başarı Ödülleri sahiplerini buldu

lazhaber 0

EGD’nin 11 yıl önce yüzlerce ekonomi muhabirinin elini taşın altına koymasıyla faaliyete başladığını dile getiren Avdagiç, ilk adımından itibaren de büyüdüğünü ve güçlendiğini söyledi.

Avdagiç, “Bugünse EGD, hem basının hem de iş dünyasının sesini duyurduğu ortak bir akıl platformu haline geldi. İTO, bu önemli başarının tanığıdır.” diye konuştu.

“ARTIK PARAMIZI İKİ ŞEYE HARCAYACAĞIZ “

Avdagiç, ekonominin nabzını güncel rakam ve verilerle hep birlikte tuttuklarını kaydederek, kendilerinin yaşadığını, gazetecilerinde yorumları ve haberleri ile büyük katkıda bulunduğunu bildirdi.

Faiz, dolar gibi göstergelerin artık çok önemli olduğunu dile getiren Avdagiç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Merkez Bankası’nın toplantısını hep birlikte bekliyoruz. Şunu söylemek istiyorum ki; dolara da faize de gerçek ayarı, katma değerli üretim verecek. Yeni dönemde artık paramızı iki şeye harcayacağız: Biri ihracat, ki şikayet ettiğimiz kur da bize bu fırsatı verdi. İkincisi, dünyanın en değerli 6 markasının 5’inin teknoloji şirketi olduğu gerçeğiyle katma değerli üretim.”

Avdagiç, şirketlerimizin öz kaynağının yükselmesi için kar ve katma değeri yüksek ürün gerektiğini belirterek, Türkiye’nin 25 Haziran sabahı sonraki 8-9 ayını çok etkin kullanması gerektiğini vurguladı.

“DOLARA DA FAİZE DE GERÇEK AYARI KATMA DEĞERLİ ÜRETİM VERECEK”

Avdagiç, TL’nin son günlerde diğer ülke paralarından pozitif ayrışmasında “ülkenin potansiyeline güvenmek gerektiğini” gördüklerini kaydederek, şu ifadeleri kullandı:

“Yılın ilk 5 ayında açılan yabancı sermayeli firma sayısı 3 bin 284. Geçen yılın aynı dönemine göre artış yüzde 90’ın üzerinde. Keza yerli firma sayılarında da ivme yukarı yönlü, ilk beş ayda 25 bin 670 firma kuruldu. Geçen yıla göre yüzde 24 artmış durumda. İTO olarak Merkez Bankası’nın maliyeti yüksek faiz artışı adımının yalnız bırakılmaması gerektiğini belirtmiştik. Böylece piyasaya 24 Haziran seçiminden sonraki kur beklentimiz konusunda bir projeksiyon vermeye çalıştık. Çünkü biliyoruz ki dolara da faize de gerçek ayarı, katma değerli üretim verecek.”

Avdagiç, yüksek katma değerli üretimle, ihracatla yurt dışı pazarlara daha çok yöneleceklerini belirterek, bu sayede riski dağıtarak bölgesel konjonktürel ve sektörel dalgalanmalardan da minimum seviyede etkilenmelerinin mümkün olacağını vurguladı.Yeni dönemde büyümek, şirketlerin öz kaynaklarını artırmak için verimlilik artışının kaçınılmaz olduğunun altını çizen Avdagiç, 2023’te ilk 10 ekonomi arasına girme hedefini anımsattı.

Avdagiç, “İlk 10 ekonomide kar marjlarına baktığımızda, katma değeri yüksek imalat yapıldığı için bizden daha üst seviyede olduğunu görüyoruz.” dedi.

“JÜRİ ÖDÜLLERİ BELİRLERKEN ÇOK ZORLANDI”

EGD Başkanı Celal Toprak, bu yıl ödül töreninin onuncusunu düzenlediklerini belirterek, “Çok önemli jüri üyelerinin önemli değerlendirmelerinden sonra sevgili arkadaşlarımız, meslektaşlarımız ödüllerini alacak bu akşam.” dedi. Jürinin ödül alacaklarını belirlerken çok zorlandığını dile getiren Toprak, yarışmaya çok önemli çalışmaların başvurduğunu söyledi.

Ekonomi Basını Başarı Ödülleri’nin sahiplerini bulduğu etkinlikte, Anadolu Ajansı Finans Haberleri Editörlüğü muhabirlerinden Musab Turan, “Koca koca kurumlar inovasyon tiyatrosu oynuyor” başlıklı haberiyle EGD Jüri Özel Ödülüne layık görüldü.

Diğer ödüller ise şöyle:

Ekonomi Haberi (Yazılı Basın) – Metin Can – Sabah (İşte Çiftlikbank Gerçeği)

Ekonomi Haberi (Tv) – Sinem Yöndem, Halil Kahraman – CNN Türk (Stoklarda pamuk kalmadı, polyestere dikkat)

Ekonomi Haberi (İnternet) – Kazım Ataer, Dinçer Gökçe – hurriyet.com.tr (Çiftlik Bank CEO’su Mehmet Aydın’ın Uruguay’daki evi ortaya çıktı)

Söyleşi (Yazılı Basın) – Ceyhun Kuburlu – Hürriyet (Yabancı sınırsız yerli işsiz)

Yerel Basın – Başar Şeker – Refleks Gazetesi (Ekonomi Karnavalı)

Köşe Yazarı – Alaattin Aktaş – Dünya

Ekonomi Programı (Tv) – Berfu Güven, Güngör Uras, Tamer Arıcan, Arzu Çalışkan, İlhan Kandaz, Sevcan Bilgiç – NTV (Sokağın Ekonomisi)

Yılın Araştırma Haberi (Yazılı Basın) – Cabir Turgut – Türkiye (Bas geç 5 bin lira)

Jüri Teşvik Ödülü – Ceren Boztepe – Hürriyet (Zehirleyen güzellik), Eda Gezmek – Para Dergisi (Siz hiç tekerlekli sandalyede oturup koşmayı denediniz mi?)

Nezih Demirkent Özel Ödülü – Selenay Yağcı- Dünya (Silikon Vadisi’ne Türk akını)

Namık Ahıska Özel Ödülü – Ömer Temür – Türkiye (Ahırda koyun değil bitcoin)

Bülent Yardımcı Özel Ödülü – İrfan Donat – Bloomberg HT (Tarım Analiz)

Esen Salihoğlu Özel Ödülü – Gülistan Alagöz – Hürriyet (Mağdurlar Vadisi), Şehriban Kıraç – Cumhuriyet (Kurtlar Vadisi nakit sıkıntısında)

Türk Telekom Özel Ödülü – Timur Sırt – Sabah

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir